Jak zaznamenat 6855 ptačích druhů za rok? Arjan Dwarshuis poskytl rozhovor pro náš web.

  • sobota, 16 prosinec 2017 13:05

V roce 2016 během 365 dnů pozoroval 6855 druhů ptáků ve 40ti zemích světa. Arjan Dwarshuis, 30ti letý sympatický Holanďan tím překonal světový rekord Američana Noaha Stryckera, který do té doby měl hodnotu 6042 druhů. Protože časopis Bird Watching uváděl 6833 a Arjan na svém webu uvádí 6855, nakontaktoval jsem ho, abych zjistil pravdu. Arjan není jen světovým rekordmanem z ptačí říše, ale i výborný společník. Slovo dalo slovo a byl ochotný se podělit o své zážitky a tak naše konverzace ve finále přešla i oficiálnímu rozhovoru. Je žádán o rozhovory, interview pro velké časopisy a televizní společnosti...přesto s oficiálním rozhovorem i  pro náš malý web Arjan souhlasil. Děkujeme. Další velké poděkování patří kamarádovi Peterovi Croftovi za jeho velkou pomoc s tlumočením...

Pamatuješ si ještě, jak ses k pozorování ptáků vůbec dostal?
Myslím, že moje fascinace ptáky začala, už když mi bylo pár měsíců. Svého prvního plyšáka jsem pojmenoval pica pica, později se ukázalo, že je to latinský název pro straku. Když jsem vyrůstal, tak si moji vrstevníci hráli s autíčky, stavěli si domečky, ale mne zajímali ptáci. Už jako batole jsem se odlišoval. Vydržel jsem hodiny sledovat opeřené poutníky, kteří přilétli na krmítko, nebo lítali po zahradě. Nejkrásnější na tom bylo to, že jsem za nimi nikam nemusel, byli všude okolo. Ve dne v noci byli okolo nás, bez nich by bylo strašné ticho. Hned jak jsem se naučil číst, rodiče mi koupili první knihu o ptácích a s dědovým dalekohledem jsem začal určovat všechny ty krásné opeřence naší zahrady. Byli tam sýkorky, drozd zpěvný, kos černý, sojka, červenka, strakapoud a dokonce starý krahujec, který všechny proháněl. Nikdy jsem s pozorováním ptáků nepřestal a dnes, o 20let později, jsem už viděl 7000 druhů z 10672 druhů. Jsem si už jistý, že pozorovat ptáky budu už do konce svého života.

S jakou optikou jsi začínal a jakou používáš dnes?
Nejprve jsem používal armádní dalekohled 12x10 snad ještě z I. světové války, ale dnes mám svůj věrný Swarovski 10x32, podle mne to nejlepší co může být.

Sleduješ každoroční soutěž Big Year? Kdy ses účastnil poprvé a pamatuješ si výsledek?
Big Year jako takový, to byla pro mne jednorázová výzva, ale rád se účastním některých Bird Year na internetu – je to zábava a v březnu jsem provázel po Holandsku švédské Big Year WP guys.

Účastníš se Big Year i v rámci ABA?
Ne, ABA se neúčastním.

arjan 02

V roce 2016 ses stal nejlepším ptačím pozorovatelem na světě. Časopis Bird Watching USA uvádí číslo 6833 na tvém webu je ale číslo 6852. Předpokládám, že 6852 je to aktuální?
Ano, ta čísla se mění podle uznaných druhů a finální aktuální číslo je už 6855 druhů. Roste tím i můj seznam viděných ptáků.

Měl jsi naplánované, že rok 2016 bude pro tebe opravdu Big Year nebo to všechno vyplynulo z okolností?
V životě jsem puntičkář, takže jsem svůj Big Year plánoval víc jak rok a půl, aby to všechno klapalo, jak má.

Jak vypadá příprava na Big Year? Měl jsi rozplánovaný cestovní kalendář, kdy se kam vydáš, popř. zajištěné „domorodé“ průvodce?
Nejprve jsem si dal do kupy časový a základní plán a moje příprava začala potom tím, že jsem rozesílal tisíce emailů lidem na celém světě a hledal jsem tipy, návody, doporučení a rady. Všechno jsem se snažil už doma dotáhnout k dokonalosti a když přišel můj čas Big Year, měl jsem prakticky všechno nachystané.

Byl jsi ochoten změnit bleskově svou plánovanou trasu, pokud si se dozvěděl o nějaké raritě v blízkosti?
Ohledně mého rozvrhu. Dopředu jsem si řekl, kolik času v jaké zemi a lokalitě strávím a naplánoval podle toho přílet a odlet, ale přesto můj čas byl poměrně flexibilní a řídil jsem se místními příručkami a radami, abych maximalizoval pozorování v dané zemi.

Jak to bylo s určováním, dohledával jsi některé druhy později pomocí fotografií?
Většinu příruček mám v PDF, takže jsem identifikoval téměř všechny ptáky přímo na místě, ale samozřejmě, že někdy přišly ke slovu buď fotografie, nebo nahrávky, jako v případě rákosníka íráckého v Etiopii.

6852 druhů je za kalendářní rok pro nás Čechy astronomické číslo, máš přehled o tom, který den jsi během Big Year „ulovil“ nejvíce druhů?
Hodně se dařilo v Holandsku, během dne i 117 druhů, stejně tak v Africe a v jižní Americe, přes den jsem pozoroval někdy přes 200 druhů.

Máš přehled, kolik jsi nacestoval za rok kilometrů, nebo nad tím raději nepřemýšlíš?
Nemám vůbec tušení, ale máš pravdu, je lepší nad tím nepřemýšlet, když o tom teď přemýšlím.

Jaký druh ti během roku dal nejvíce zabrat?
Jedno z nejtěžších pozorování bylo u druhu mythical Horned Guan v Guatemale. Šplhal jsem víc jak kilometr za naprosté tmy vzhůru vulkánem.

Je druh, za kterým jsi cestoval, počítal s ním, a přesto ho nikde nenašel??
Tak těch je celý seznam! Ale tak už to v Big Year prostě chodí, abyste některý druh získali, musíte některé ztratit. Uvedu pár příkladů – zoborožec rudokrký, kukačka rudozobá, pita ušatá, tabon holubí, geomalia, moták černý, pitule velká, skalňák oranžový a mohl bych klidně ještě pokračovat dále.

Za jakým druhem jsi cestoval nejdál a kam?
No, nejdále jsem cestoval tři dny z Kapského města na hranici Namib a zpátky jen proto, abych viděl agapornise růžohrdlého.

Bylo nutné se vracet na některá místa, třeba z důvodů tahů ptáků??
Ano je to nutné se z důvodů migrace na některá jistá místa vracet. V mém případě to byly tři návraty do Holandska a to v zimě, brzy z jara a v létě.

Jaké místo tě nikdy nezklamalo?
Tak určitě Peru, kde jsem zapsal skoro 1300 druhů, ale mám to rád i doma v Holandsku, na ostrově Vlielandu a přilehlých ostrovech. Tam odsud se vždy spokojený vracím.

Jak jsi relaxoval během soutěžního roku, jistě to bylo náročné?
Jestli to byl těžký a náročný rok? Zajímavá otázka. Jsem zdrženlivá osoba, tak jsem vše nechal volně plynout a čas k relaxu vždy nějak přišel. Kupodivu mi k odpočinku pomohly i desítky pozorovatelů, kteří se ke mne přidávali v průběhu cesty všude na světě.

arjan 03

Patříš k moderním birdwatcherům používající tablety, internet...., nebo preferuješ záznamy v terénu poctivě zapsané tužkou do bloku?
Jsem fanoušek klasického pozorování a klasických způsobů, ale doba si žádá své. Tak jasně, že používám fotoaparát, telefon (na PDF literaturu), diktafon a internet na cestách k tomu, abych přidával svoje pozorování na www.observation.org

Měl jsi ve svém seznamu druh, s kterým by měla komise problém?
Nevím o žádném. Vše bylo ok.

Jakou literaturu používáš, pro nás v Čechách je „Biblí“ Svensson.
Asi v tomto případě není rozdílu, Svensson je „Biblí“ všude na světě.

Udělal jsi během roku některé organizační chyby, které tě stály některé druhy?
Jasně, pár se jich našlo, hlavní byla asi, že jsem se příliš věnoval východní Africe, ale měl jsem ten čas investovat raději do Asie – konkrétně v Číně a Indonézii. Možná by číslo bylo ještě vyšší.

Co bys doporučil a co poradil člověku, který by se rozhodl jít v tvých stopách? Čeho by se měl vyvarovat?
Jednoduché pravidlo. Každému, kdo by chtěl následovat moje kroky, doporučím jen jedno! Vyhněte se tomu, aby se vaše pozorování stalo povinností! Každý váš krok za každým druhem musí být dobrodružství, které vás bude bavit.

Preferoval jsi teamový birdwatching – aspoň v některých částech, nebo to byla tvoje sólo jízda?
Já velmi rád pozoruji ptáky s přáteli a stejně tak rád poznávám nové lidi. Stále se člověk může od toho druhého ledacos naučit.

Setkal si se někde s katastrofickým případem přístupu k ptactvu a jeho ochraně?
Ano, bohužel máš pravdu a dobrá otázka. Během mých cest jsem bohužel narazil na hodně špatné zacházení s ptactvem a za naprosto nejhorší považuju ničení jejich přirozeného prostředí. Ale naštěstí je dnes mnoho organizací, které se tomu snaží zabránit. To byl i účel a hlavní cíl mého Bird Year, vzbudit pozornost veřejnosti a na některé případy upozornit.

Četl jsem, že tvoje cesta za ptactvem významně pomohla organizaci BirdLife, jaký byl její přínos?
Jak jsem již řekl o pár řádků výše, moje aktivity přinesly organizaci BirdLife hlavně zájem veřejnosti a nasbírali jsme více jak 36 000 Euro. Přes link arjandwarshuis.com/donate můžete podpořit BirdLife i vy.

Ještě si pamatuješ na svůj poslední druh, kterým jsi uzavíral svůj Big Year?
Black crowned Fulvetta ve Vietnamu byl posledním druhem v mém Big Year a tečkou za mým Velkým rokem.

arjan 04

Děkuji za rozhovor a přeju hodně štěstí Honza Haber

Naposledy změněno středa, 23 leden 2019 07:34
Více z této kategorie: ČT - Gejzír - Vašek Beran »

Přihlášení a registrace nového uživatele


Seznamy

Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.

Pokud něco hledáte