„Birding je lov bez zabíjení, hon bez obětí, sběr bez zaplňování vlastního domu“ - Mark Obmascik, autor knihy The Big Year
Najezdíme často stovky kilometrů, abychom viděli další nový druh. odnášíme si nadšení, radost, zážitky, ale i zklamání, pokud naše cesta byla zbytečná, ale příště vyrážíme znovu
Začít můžete v každém věku, podle svých možností, času...stojí to za to!
Evidence vašich pozorování
máte rádi přehled a pořádek ve svých pozorování? Elektronickou evidenci budete mít vždy po ruce
Rychlé, snadné a přehledné vedení vašich pozorování Záznamy životní i roční jak u nás, tak ve světě
Jednoduchá administrace, zpětná archivace vašich záznamů, účty si vedete sami, vše bez jakýkoliv poplatků, vše ZDARMA
Přemýšlíte o dalekohledu?
kvalitní dalekohled je pro každého z nás nepostradatelným pomocníkem pro pozorování
Jak a podle čeho se při výběru řídit? Na co dávat pozor? Snadno vše zjistíte pomocí jednoduchého testu. Koukněte na naše rady a tipy
Věříme, že vám naše rady a tipy mohou být užitečné a pomohou při nákupu
Také se vám pletou?
pletou se vám lindušky, strnadi a jiné druhy? Nemáte jistotu při určování, znáte hlavní poznávací znaky?
praktické rady od českých i zahraničních birdwatcherů. Klíče k identifikaci, důležité poznávací znaky, zvýrazněné rozdíly
Nazvali jsme náš "seriál" JAK NA NĚ a určitě stojí za vaší pozornost
Články a knihy, které v češtině jinde nenajdete
knižní bestselery The Big Day, The Biggest Twitch to nejlepší z BirdWatch, BirdWatching, rozhovory
prožijte bláznivou honbu s Al Levantinem, Komitem za ptáky po kontinentech podívejte se s Alanem a Ruth do deštných pralesů a pouští při jejich Biggest Twitch
Praktické překlady zajímavých článků a návodů, které vám umožní lepší orientaci v ptačím světě
Dlouhý seznam významných nálezů odstartoval rok 2025 pro regionální pozorovatele ptáků, jak informuje Sam Viles. Senzační objev kačera kajky brýlaté u nizozemského ostrova Texel z 13. vyvolal to, co se pravděpodobně zapíše do historie jako největší událost, která se v tomto regionu odehrála. Mnoho pozorovatelů (twitcherů) z celé Evropy využilo příležitosti navštívit některé z dalších zimujících mega v zemi, mezi nimiž byl i první německá potáplice lední, dvě čírky sibiřské a kormorán malý. Objev důvěrně známé potáplice žlutozobé navíc umožnil šťastným pozorovatelům v zemi vidět všech pět světových druhů potáplic v jednom dni. Fascinující zpráva z jižního…
Soutok Bečvy a Strhance v centru Přerova je významným zimovištěm vodních ptáků a i v době tahu se zde zdržují stovky až tisíce racků a různých druhů kachen. Ptáci nejčastěji odpočívají na hladině Bečvy a především na travnatém poloostrově na nábřeží Františka Venclovského. Odpočívající táhnoucí ptáci zde byli občas rušeni rybáři a proto přerovští ornitologové požádali Český rybářský svaz o pomoc s ochranou vodních ptáků v době jarního i podzimního tahu. Jde například o racky chechtavé a racky bouřní, morčáky velké, poláky velké i chocholaté, hvízdáky euroasijské, ostralky štíhlé, lysky…
Ornitologové ptáky kroužkují, aby se dozvěděli kudy a kam odlétají, odkud pocházejí a kde zimují. Většina ornitologických kroužků zůstane navždy ztracena, ale občas se některý najde nebo ho někdo odečte a potom vznikne příběh o putování konkrétního jedince, jako je například racek bělohlavý s kroužkem PKHU. Racek bělohlavý je jedním z velkých druhů racků, kteří žijí převážně na mořském pobřeží severní Evropy. V posledních letech se ale stále častěji objevuje i u nás u větších vodních ploch a na některých lokalitách i hnízdí. Živí se mrtvými rybami po výlovech rybníků,…
Poznávání ptáků není jen o jejich barvách a vzorech peří, ale také o tom, jak se chovají. Nová kniha "Určujeme ptáky podle chování" od Dominica Couzense přináší jedinečný pohled na identifikaci ptáků prostřednictvím jejich pohybu, postoje a zvyků. Díky více než 1000 barevným ilustracím nabízí praktický a inovativní přístup, který ocení nejen začínající, ale i zkušení ornitologové. Tato příručka se zaměřuje na ptáky Evropy, včetně těch, které můžeme běžně spatřit i v České republice. Je skvělým pomocníkem pro všechny, kdo chtějí rozšířit své schopnosti v terénním určování. Pokud hledáte knihu,…
V únoru je většina rybníků pod ledem, vodním ptákům ubývají přirozené zdroje potravy, a proto přilétají na řeky ve městech. Dobře vědí, že je zde tepleji a navíc jim tam lidé nosí potravu. Jde především o labutě velké a kachny divoké. Ojediněle se zde objevují i lysky černé, rackové chechtaví, poláci velcí nebo chocholačky. Velmi vzácně i hvízdáci euroasijští, ostralky štíhlé, slípky zelenonohé nebo kachničky mandarínské. Někteří lidé chodí vodní ptáky přikrmovat, a proto je dobré připomenout, že nejvhodnější potravou jsou, podle odborníků z Moravského ornitologického spolku, semena pšenice, loupaný…
Rok 2024 byl pro Jarku Kačírkovou plný nezapomenutelných ptačích setkání – a teď si je můžete užít i vy! Ve speciálním sestřihu zachytila ty nejvzácnější a nejkrásnější momenty svého birdwatchingu. Od majestátních ¨dravců kroužících nad horskými vrcholy až po jemné detaily pestrobarevných pěvců ukrytých ve větvích nebo v rákosí – každý záběr vypráví jedinečný příběh přírody. Nechte se unést do světa, kde křídla šumí ve větru, ranní mlha se zvedá nad jezerem a vzácné druhy se ukazují v celé své kráse. Klikněte na video a objevte, jaké ptačí poklady Jarka…
V květnu 2024 se Jarka Kačírková spolu s kamarádkou vydala na nezapomenutelnou výpravu do Rumunska, kde spojily dvě fascinující lokality – divokou deltu Dunaje a majestátní karpatské hory. Dunajská delta, známá jako ráj pro milovníky ptactva, je domovem tisíců druhů, od vzácných pelikánů po elegantní volavky. Po úspěšném pozorování vodního ptactva se obě cestovatelky přesunuly do horských oblastí, kde se snažily spatřit dravce kroužící nad skalními útesy a poslouchaly zpěv lesních pěvců v hlubokých bukových lesích. Jaké vzácné druhy se jim podařilo zahlédnout? A jaká dobrodružství na své cestě zažily?…
Nikon uvedl nový kompaktní foťák Coolpix P1100. Kompakt je to však jen dle třídní příslušnosti, zařízení s obřím objektivem a hmotností 1,4 kg rozhodně žádný prcek není. Zároveň to však není úplná novinka, ale refresh modelu Coolpix P1000, s nimž toho má společného až příliš mnoho. Na první pohled vypadá stejně. Uvnitř zůstal totožný 16Mpx čip formátu 1/2,3", který umí točit videa ve 4K s 30 fps. Objektiv s ohniskovou vzdáleností v přepočtu 24 až 3000 mm (125× zoom) a světelností F2,8 až F8 zůstal také stejný. Zřejmě se nezměnila…
Sam Viles informuje o tom, že jižní Alžírsko poskytlo několik senzačních zimních překvapení včetně regionálního prvenství, zatímco Azory pokračovaly v nabídce regionálních rarit.Jižní Alžírsko je určitě jednou z nejzajímavějších destinací v regionu WP a díky zlepšující se dosažitelnosti je nyní stále více prozkoumáváno místním obyvateli, ale také evropskými pozorovateli ptáků. Prosincové zpravodajství přineslo spoustu vzrušujících událostí, přičemž z regionálního pohledu byla nejvýznamnější zprávou dudek africký na předměstí Tamanrassetu 7. prosince. Tento nový druh pro západní Palearktiku je jen zřídka zaznamenáván mimo jižní Afriku a severní hranice jeho areálu rozšíření sotva…
Neobvyklý případ odhalila vloni Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) s ostravskými celníky na Karvinsku. Šest mužů, převážně důchodců, tam nezákonně chytalo chráněné ptáky ve volné přírodě. Jako návnadu šestici sloužili živí holubi, díky kterým lapili například krahujce obecného, jestřába lesního, sovu pálenou či puštíka obecného. Jeden z mužů pak chycené dravé ptáky choval v nevyhovujících podmínkách dvoupokojového bytu .... více ZDE
Číst 5393 krát
Přihlášení a registrace nového uživatele
Seznamy
Pro přihlášené se zobrazí možnost zápisů do Vašich seznamů.